Joomla TemplatesWeb HostingFree Money

Działania Fundacji

 
Filozoficzne klocki Lego - pierwsze zajęcia PDF Drukuj Email

20 stycznia w Szkole Podstawowej w Skułach odbyły się pierwsze zajęcia „Filozoficzne klocki Lego” realizowane we współpracy z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach, sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

Na początku wszyscy wspólnie ustalili zasady pracy i po krótkiej rozmowie dzieci zaczęły tworzyć. Temat zajęć brzmiał: „Bezludna wyspa”. Prowadząca poprosiła dzieci, żeby wyobraziły sobie, że lecą samolotem nad oceanem, który nagle w wyniku awarii musi szybko lądować. Szczęśliwie, samolot trafił na bezludną wyspę. Uczestnicy zajęć mieli za zadanie stworzyć coś, co może znajdować się na takiej wyspie. Powstały: statki, helikopter, koszmarne miasteczko, domki, drzewa, pojazdy a nawet smok. Dzieci nawet na chwilę nie odłożyły klocków, cały czas intensywnie budowały.

 
Zajęcia z szyfrowania w grudniu PDF Drukuj Email

W pierwszym tygodniu grudnia na zajęciach sfinansowanych z programu mPotęga obie grupy poznały szyfr ułamkowy. Prowadząca przybliżyła uczniom zasady działania tego szyfru, a potem uczestnicy zajęć wysyłali sobie nawzajem zaszyfrowane wiadomości.

W drugim tygodniu grupa starsza biorąca udział w zajęciach „Ukryj tajemnice" zastanawiała się i opracowywała zagadki dla uczniów szkoły, które są częścią realizacji projektu.
Natomiast grupa młodsza, biorąca udział w zajęciach „Odszyfruj świat” nieoczekiwanie musiała zmierzyć się z tajnymi agentami, którzy chcieli przechwycić materiały z naszych zajęć. Grupa rozszyfrowywała wiadomość nadaną przez prowadzącą, która musiała się ukrywać :)

 
Nowy projekt PDF Drukuj Email

Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy dotację w konkursie „Z Fundacją PZU po lekcjach”. Mimo mało sprzyjających warunków spowodowanych pandemią COVID-19 udało nam się przygotować interdyscyplinarny projekt, wspólnie z kadrą pedagogiczną ze szkół, z którymi współpracujemy.

W czterech wiejskich szkołach podstawowych z gmin Grodzisk Mazowiecki i Żabia Wola w bieżącym roku szkolnym zrealizujemy 16 różnych rodzajów rozwijających zajęć dodatkowych, a także wydarzenia towarzyszące.

Mamy nadzieję, że zróżnicowana tematyka zajęć, forma ich prowadzenia i ich aktywizujący charakter rozbudzą w uczniach, w zależności od rodzaju zajęć, pasję badawczą, dociekliwość, chęć zgłębiania wiedzy oraz pasję twórczą. Pokażą dzieciom i nauczycielom sprawczą moc działania. Dodatkowo uczestnicy zajęć przygotują atrakcje, które będą elementem wydarzeń integracyjnych dla społeczności szkolnych i lokalnych.

Rekrutacja już wystartowała!

 
Szyfrowanie i deszyfrowanie w listopadzie PDF Drukuj Email

Na zajęciach „Ukryj tajemnice” w listopadzie uczestnicy otrzymali od prowadzącej zaszyfrowane wiadomości szyfrem Vinegera'a. Robili deszyfrację, a ponieważ szyfr jest dwuetapowy zadanie okazało się dość wymagające.

Uczestnicy zaczęli również tworzyć swoje własne szyfry na podstawie dotychczas poznanych. Następnie tłumaczyli działanie szyfrów i testowali je.

 
Listopadowe odszyfrowywanie świata PDF Drukuj Email

Na zajęciach „Odszyfruj świat” w listopadzie uczestnicy poznali Szyfr Cezara - jeden z podstawowych szyfrów. Uczniowie wysyłali do siebie zaszyfrowane wiadomości. Szybko okazało się, że szyfr będzie działał jeśli nadawca i odbiorca będą mieli tę samą wersje szyfru. I tu dzieci uruchomiły kreatywność w tworzeniu swoich wersji tego szyfru.

Następnie uczestnicy poznali Szyfr Czekoladkowy - zrobiło się słodko. Zaszyfrowane wiadomości bardziej przypominały rysunki pradawne, ale szyfr przypadł uczniom do gustu.

Na ostatnich zajęciach uczestnicy pracowali w podgrupach i z dala od komputera. Zgodnie z planami projektu, każdy zespół opracował opis jednego szyfru czyli powoli uczniowie zaczęli tworzyć księgę szyfrów.

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 6 z 66
Joomla Templates designed by Web Hosting