Działania Fundacji

 
Podróż dookoła świata - Wyspa Wielkanocna PDF Drukuj Email

Podczas „Podróż dookoła świata” przed przerwą Wielkanocną uczestnicy wybrali się na najbardziej odizolowaną wyspę na świecie, o tej samej nazwie co nadchodzące w Polsce święto, czyli na należącą do Chile Wyspę Wielkanocną. Uczniowie poznali kilka historii związanych z miejscem i pismem, które po dziś dzień pozostaje nieodczytane. Zapoznali się z wieloma zagadkami, które na każdym kroku możemy zobaczyć na wyspie, a które po dziś dzień pozostają wielką tajemnicą. Poznali Maoi- czyli gigantyczne kamienne postacie zamieszkujące wyspę. Na sam koniec dzieci wykonały własną rzeźbę Maoi, a z okazji świąt Wielkanocnych nawiązujących do nazwy wyspy wykonali małą ozdobę z jajek. Zajęcia realizowane są w Szkole Podstawowej w Józefinie we współpracy z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach, sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

 
Podróż dookoła świata - Anglia PDF Drukuj Email

Uczestnicy zajęć „Podróż dookoła świata” w dalszym ciągu pozostają w Europie i  zwiedzają jej północną część. Zwiedzili wyspę, czyli Wielką Brytanię. Porozmawiali o królowej Elżbiecie i przypomnieli sobie co mają  wspólnego z innymi rejonami świata, królowa Elżbieta II i flaga Anglii. Poznali najbardziej rozpoznawalne symbole i potrawy Anglii. Próbowali również przeczytać najdłuższą nazwę miasta...  Na koniec każdy z podróżników tworzył Big Bena z drewnianych patyczków. Zajęcia realizowane są w Szkole Podstawowej w Józefinie we współpracy z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach, sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

 
Podróż dookoła świata - Włochy PDF Drukuj Email

Uczestnicy zajęć „Podróż dookoła świata” w dniu 17.03 odwiedzili największy “europejski kozak” czyli Włochy. Rozmawiali o jedzeniu, które wszyscy lubią (m in. pizza, lody, spaghetti), a także próbowali zrozumieć miłość Włochów do makaronów, których mają mnóstwo rodzajów.

Italia to kraj niezwykle piękny z ciekawymi krajobrazami, pięknymi wybrzeżami, otoczony 3 morzami. To tu w przeciągu 1-2 godzin jesteśmy w stanie dotrzeć z gór nad morze. Uczniowie dowiedzieli się, że na jego terenie można odwiedzić dwa niezależne państwa - Watykan i San Marino. Włochy są państwem z bogatą historią- ważną dla nas Europejczyków, z miastami starożytnymi i miastami kolejkami sztuki. Uczestnicy poznali życiorys i twórczości Leonarda da Vinci - prawdziwego człowieka renesansu. Na koniec pracowali nad swoją wyobraźnią,  wykazali się kreatywnym i twórczym myśleniem, wykonali eksperyment i wspólnie szukaliśmy różnych wynalazków. Zajęcia realizowane są w Szkole Podstawowej w Józefinie we współpracy z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach, sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

 
Odkrywcy przyrody - symbole Wielkanocy PDF Drukuj Email

Podczas zajęć „Odkrywcy przyrody” 15.03 uczestnicy rozmawiali o tym, że owies w doniczce to jedna z najpopularniejszych ozdób wielkanocnego stołu oraz to, że symbolizuje rodzące się życie oraz wiosnę. Podczas zajęć uczniowie rozpoznawali ziarna owsa, żyta i pszenicy, następnie do wcześniej przygotowanych pojemniczków wsypali ziemie oraz ziarenka owsa. Tak posiane zboże będą podlewać i obserwować aż do wzrostu.


Na kolejnej godzinie lekcyjnej rozmawialiśmy o tym skąd się biorą kurczaki i co symbolizują na wielkanocnym stole? Wykonali własne jajka, z których wykluły się żółciutkie kurczaczki  symbolizujące radość. Zajęcia realizowane są w Szkole Podstawowej w Izdebnie Kościelnym we współpracy z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach, sfinansowane ze środków Fundacji PZU.


 
Orientuj się - pierwsze zajęcia PDF Drukuj Email

Na pierwszych zajęciach „Orientuj się!” odbywających się w Szkole Podstawowej w Skułach na początek uczestnicy analizowali różne mapy ze zwróceniem uwagi na legendę i znaki topograficzne. Następnie wzięli udział w grze KIMA ze znakami topograficznymi. Uczestnicy na sygnał przyglądali się rozwieszonym w sali gimnastycznej w niewielkiej odległości od siebie 21 znakom topograficznym i po 3 minutach wracali, rysowali na papierze te znaki, które zapamiętali. Za każdy narysowany poprawnie znak wraz z opisem dostali 3 punkty, sam znak 2 punkty, sam opis 1 punkt.

Kolejnym, zadaniem był bieg z wykorzystaniem mapy Gminy Żabia Wola. Grupa musiała dotrzeć na miejsce następnej gry korzystając z mapy - około 2 km. Tam odbyła się  Gra: ZBIERANIE ZNAKÓW TOPOGRAFICZNYCH. Na odcinku 400 metrów leśnego duktu, uczestnicy mieli zebrać jak najwięcej ukrytych kartek ze znakami topograficznymi. Kartki znajdowały się nie dalej niż 5 m od szlaku i były z niego widoczne dla uważnego obserwatora. Po zebraniu znaków zawodnik miał 3 minuty na ich opis. Za każdy poprawnie ustalony znak zawodnik otrzymywał 1 punkt.

Na zakończenie odbył się marsz z mapą do szkoły. Grupa musiała zadecydować z pomocą mapy, w którą stronę się udać, aby dojść z lasu do szkoły. Po drodze uczestnicy mieli obserwować i zapisać wiosenne oznaki. Za każdą zaobserwowaną oznakę wiosny uczestnik otrzymywał 1 punkt. Zajęcia realizowane są we współpracy z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach, sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

Może być zdjęciem przedstawiającym w budynku

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, śnieg i drzewo Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, droga, przyroda i drzewo

 
« pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia »

Strona 17 z 85