Scoolski projekt - fauna i flora Skulskiego Lasu PDF Drukuj Email

Na zajęciach scoolskiego projektu uczestnicy poznawali faunę i florę rezerwatu przyrody Skulski Las. Przy wejściu do rezerwatu oczekiwał nich Pan Michał, przewodnik, który w barwny i ciekawy sposób wprowadził uczniów w tajniki życia ekosystemu leśnego. Pokazał im gatunki drzew i roślin zielnych, opowiedział o zwierzętach występujących na tym terenie.

Uczestników oczarował widok wiosennego lasu pokrytego kobiercem biało i żółto kwitnących zawilców, fioletowo-niebieskich fiołków leśnych i młodych listków drzew, krzewów i roślin zielnych, mieniących się świeżą zielenią w promieniach wiosennego słońca. Uczniowie skrzętnie uzupełniali karty pracy informacjami zdobytymi podczas opowiadań przewodnika. W czasie wędrówki po rezerwacie uczestnicy spotkali w gnieździe bociana czarnego, kilka kuźni dzięcioła w pniach modrzewia oraz przebiegające sarny. Dookoła rozbrzmiewał gwarny śpiew ptaków budujących własne gniazda.

W drugiej części zajęć uczniowie poznali naturalny charakter lasu, rządzącego się własnymi prawami. Od ok. 40 lat, kiedy to las został rezerwatem nie prowadzi się w nim gospodarki leśnej.  Człowiek ingeruje w jego życie w ograniczony sposób, nie wycina się masowo drzew w celu pozyskiwania drewna. Widać jest naturalny charakter lasu, stare, zwalone drzewa stanowiące schronienie i pokarm dla wielu gatunków owadów, pajęczaków, grzybów, mchów i paprotników.

Zachęcamy wszystkich miłośników przyrody i nie tylko, na spacer do Skulskiego Lasu. Nie ma nic piękniejszego od lasu wiosennego. Pamiętajmy, że nasza przyroda przetrwa w nienaruszonym stanie i  będzie cieszyć następne pokolenie tylko wtedy, gdy o nią zadbamy.

Zajęcia realizowane są w Szkole Podstawowej w Skułach we współpracy z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach, sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi, na świeżym powietrzu i drzewo Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, dziecko, ludzie stoją i droga Może być zdjęciem przedstawiającym stoi i przyroda