My i nasze drzewa

Projekt jest dofinansowany z programu "Tu mieszkam, tu zmieniam" Fundacji BZ WBK.

Kierujemy go do mieszkańców Książenic i okolic, uczniów szkoły podstawowej i ich rodzin. Celem jest ożywienie lokalnej przestrzeni, aktywizacja dzieci i młodzieży do współdziałania na rzecz ochrony środowiska, edukacja ekologiczna i integracja.

Wspólnie obsadzimy ulice drzewami odpowiednimi do ich nazw, ogłosimy konkurs literacki i foto dla uczniów na temat drzew, stworzymy interaktywną mapę naszej okolicy z okazami drzew i innych obiektów przyrodniczych, opracujemy ciekawe trasy rowerowe po naszej okolicy umożliwiające poznanie rożnych gatunków drzew, zorganizujemy integracyjną zimową rodzinną wyprawę obserwacyjną do lasu, letni rajd rowerowy, cykl oryginalnych zajęć warsztatowych (przyrodniczych, plastycznych, kulinarnych, świetlicowych) dla dzieci z wykorzystaniem darów drzew.

Poprawimy estetykę okolicy, podniesiemy poziom wiedzy ekologicznej, uwrażliwimy na piękno i potrzebę dbania o przyrodę . Wprowadzając młodzieżowy wolontariat w realizację przekażemy pozytywne wzorce.

 

mapa



Spacer z leśnikiem PDF Drukuj Email

22.04.2016 r. we współpracy z książenickim Szczepem Harcerskim zorganizowaliśmy spacer z leśnikiem w ramach projektu "My i nasze drzewa" dofinansowanego przez Fundację WBK. Po lekcji terenowej na terenie książenickiego OSP odbyło się ognisko dla mieszkańców naszej miejscowości i okolic.

 
Zajecia świetlicowe PDF Drukuj Email

Na zajęciach świetlicowych dzieci wykonywały prace plastyczne inspirowane jesiennymi liśćmi i owocami różnych gatunków drzew oraz świątecznymi i zimowymi drzewami. Powstały prace indywidualne oraz wielkoformatowe grupowe prace przestrzenne, a także  okazjonalne dekoracje świetlicy. Uczestnicy tworzyli też prace plastyczne w technice komputerowej z motywem przewodnim drzewka świątecznego.

Otrzymaliśmy wsparcie od Rady Rodziców w postaci rożnego rodzaju papierów do wykonywania prac plastycznych w tym również wielkoformatowych.

 
Warsztatowe zajęcia przyrodnicze PDF Drukuj Email

Do tej pory odbyły się trzy warsztaty przyrodnicze:

1.  "Ciekawostki przyrodnicze o miłorzębie japońskim",

2.  "Różnice i podobieństwa między kasztanem jadalnym a kasztanowcem zwyczajnym",

3. "Dlaczego świerk pospolity jest najczęściej wybieranym drzewkiem na choinkę bożonarodzeniową?",

4. "Jak przystosowała się sosna kosodrzewina do życia w górach, a jak sosna czarna do życia na nizinach?".

 
Jesienne spacery PDF Drukuj Email

Na spacerach uczestnicy projektu rozpoznawali gatunki drzew rosnących w naszej okolicy. Obserwowali liście, owoce i szyszki.

 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 2 z 2