Niepodległa inspiruje

Projekt sfinansowany przez Fundację PZU.

Projekt polega na zorganizowaniu zajęć pozalekcyjnych inspirowanych obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także wydarzeń: Dnia Niepodległości, Majowych Świąt Polaków i gali podsumowującej projekt, w tym gry historycznej, w Szkole Podstawowej im. F. Chopina w Książenicach. Dodatkowo uczniowie będą mieli możliwość wziąć udział w konkursach oraz wycieczkach edukacyjnych. Wolontariusze ze społeczności szkolnej zasadzą 100 cisów na 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Warsztaty dziennikarskie PDF Drukuj Email

Warsztaty dziennikarskie odbywające się w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Książenicach w ramach projektu „Niepodległa inspiruje”, dofinansowanego przez Fundację PZU, prowadzone są zdalnie z Dochy, stolicy Kataru przez p. Annę Janke. Warsztaty wzbudzają w dzieciach duże zainteresowanie.

Na ostatnich zajęciach połączenie internetowe płatało figle, ale transmisja się powiodła, a relacja bardzo podobała się uczestnikom. Pani Anna w formie reportażu filmowego, zrelacjonowała dzieciom przygotowania do obchodów Święta 100 lat niepodległości Polski w Dosze. W roli głównej wystąpił polski bigos.

Na kanwie transmitowanego filmu dzieci tworzyły scenariusze własnych reportaży, dotyczące zwyczajnych tematów dnia powszedniego. Jak same stwierdziły, z pasją można opowiedzieć nawet o najzwyklejszych sprawach.
Nasi uczniowie zaciekawili p. Annę opowieściami o obchodach 100 lat niepodległości zorganizowanych w naszej szkole w stylistyce nawiązującej do realiów 20-lecia międzywojennego.

Mali Słowianie PDF Drukuj Email

Zespół tańca ludowego „Mali Słowianie” działający w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Książenicach został założony w tym roku szkolnym w ramach projektu „Niepodległa inspiruje”, dofinansowanego przez Fundację PZU.

Dzieci są bardzo chętne do współpracy oraz zabawy. Podczas kilku zajęć udało im się opanować układ taneczny do tańca miotlarz. W tej chwili „Mali Słowianie” pracują nad układem niestandardowym do tańca krakowiak.

Zajęcia dają uczestnikom dużo radości i zadowolenia.

Śladami polskich odkrywców PDF Drukuj Email

W sobotę 27 października uczestnicy zajęć „Dokonania naukowe Polaków” oraz „Polskie ślady na mapie świata”, które odbywają się w ramach projektu „Niepodległa inspiruje” sfinansowanego przez Fundację PZU, pojechali na wycieczkę do Warszawy.

Uczniowie odwiedzili muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie zapoznali się z realiami jej pracy naukowej i wieloma ciekawostkami z życia osobistego. Pani oprowadzająca grupę, bardzo ciekawie opowiadała o życiu i odkryciach naszej dwukrotnej noblistki.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się na spacer „Śladami polskich odkrywców”, podczas którego rozwiązywali zadania przygotowane dla nich przez p. Izabelę Ciosek, przewodniczkę po Warszawie dokadZdzieckiem.pl.

Dokonania naukowe Polaków PDF Drukuj Email

Trwają zajęcia przyrodniczo-biologiczne dla klas 4-8, prowadzone przez p. Alicję Gruszecką, pod tytułem "Dokonania naukowe Polaków". Odbywają się one w ramach projektu "Niepodległa inspiruje", sfinansowanego przez Fundację PZU.
Jednym z pierwszych naukowców, o dokonaniach którego uczestnicy dowiedzieli się na zajęciach był Wacław Mayzel.
Odkrył on mitozę w komórkach zwierzęcych. Na spotkaniach uczniowie poznali budowę cząsteczki DNA oraz znaczenie mitozy w życiu organizmów.

100 cisów na 100 lat niepodległości PDF Drukuj Email

Gratulujemy wszystkim uczestnikom akcji sadzenia Cisów odwagi i poczucia humoru. Pomimo bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało nam się zasadził ponad 30 cisów.
Dziękujemy za wsparcie nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Książenicach. Niezwykle cieszy nas fakt, że najliczniej na sadzenie cisów przybyli uczniowie.
Szczególnie serdecznie pozdrawiamy najmłodszego i najstarszego uczestnika wczorajszego spotkania.
Było nam miło gościć Burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego oraz przedstawicieli lokalnych mediów: Grodziskiego Pisma Społeczno-Kulturalnego Bogoria i Obiektywnej Gazety Internetowej, którzy przyłączyli się i zasadzili razem z nami pamiątkowe rośliny.
Akcja będzie kontynuowana. O kolejnym terminie z bardziej sprzyjającą pogodą w tle poinformujemy wkrótce.

Wydarzenie jest elementem projektu "Niepodległa inspiruje" dofinansowanego przez Fundację PZU.