Niepodległa inspiruje

Projekt sfinansowany przez Fundację PZU.

Projekt polega na zorganizowaniu zajęć pozalekcyjnych inspirowanych obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także wydarzeń: Dnia Niepodległości, Majowych Świąt Polaków i gali podsumowującej projekt, w tym gry historycznej, w Szkole Podstawowej im. F. Chopina w Książenicach. Dodatkowo uczniowie będą mieli możliwość wziąć udział w konkursach oraz wycieczkach edukacyjnych. Wolontariusze ze społeczności szkolnej zasadzą 100 cisów na 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Projekty lalek teatralnych PDF Drukuj Email

22.01 we wtorek na spotkaniu z grupą teatralną Akuku p. Monika wraz z p. Pauliną przedstawiły dzieciom szkice kukieł przygotowane w pracowni teatru Baj. Dzieci zapoznały się i tym samym uczestniczyły w procesie tworzenia etapu przedstawienia, jakim jest projektowanie postaci. Wyrażały swoje spostrzeżenia, uwagi i sugestie dotyczące zaprojektowanej lalki i ich wyobrażenia na jej temat. Notowaliśmy uwagi do dalszych konsultacji. Dyskutowaliśmy nad wyborem kolorów ubioru i włosów, wielkości lalki i szczegółów, co one wnoszą do postaci i dlaczego zostały użyte. Poruszaliśmy temat jakie znaczenie ma kolor w wyrażaniu emocji, cech charakteru i osobowości postaci, którą chcemy przedstawić za pomocą lalki teatralnej. Dzieci zauważyły też, że nasycenie i barwy przedmiotów mają znaczenie w aspekcie odległości z jakiej się je obserwuje.

Uczestnicy zajęć wykazywali się bardzo celną analizą osobowości postaci, które zagrają w naszym przedstawieniu. Odkrywali cechy ukryte, które nie są mocno wyeksponowane, ale istotne dla przedstawienia bohatera. W wypowiedziach i obserwacjach dzieci była widoczna duża wrażliwość emocjonalna, ale też dojrzałość. Niektóre dzieci już polubiły swoje postaci, a niektóre się z nimi jeszcze oswajają i odkrywają cechy nieoczywiste, głębiej ukryte.

Grupa jest bardzo mocno zaangażowana w proces twórczy. Pojawiały się już kreatywne pomysły jakie techniczne rozwiązania zastosować aby wykonać kukłę. Wyzwań przed nami bardzo dużo. Będziemy tworzyć lalki nie tylko ludzkich postaci, ale też zwierząt, przedmiotów i drzewa.

Działalność teatru Akuku jest dofinansowana w ramach projektu Niepodległa inspiruje ze środków pozyskanych z Fundacji PZU.

Konsultacje w Teatrze Baj PDF Drukuj Email

W ramach nawiązanej współpracy, gościliśmy w pracowni warszawskiego teatru lakowego Baj. Konsultacje dotyczyły projektów lalek, do przedstawienia przygotowywanego przez grupę teatralna Akuku, którą tworzą nasi uczniowie. W pracowni teatru Baj, pan Łukasz Kuczyński z wielkim entuzjazmem, tworzył szkice kukieł, które będą głównymi postaciami w naszym przedstawieniu opartym na utworze Joanny Porazińskiej Dwie Dorotki. Dziękujemy za wsparcie.

Działalność teatru Akuku jest dofinansowana ze środków pozyskanych z Fundacji PZU.

Grodziskie kolędowanie PDF Drukuj Email

W niedzielę 20 stycznia 2019 o godzinie 19 nasz szkolny chór pod dyrekcją Tadeusza Robaszyńskiego-Jańca wystąpił na 9 corocznym przeglądzie chórów z Grodziska Mazowieckiego, organizowanym w kościele przy ul. Piaskowej w Grodzisku Mazowieckim.

Nasz chór wystąpił jako drugi w kolejności z utworami Adeste Fideles i Ding Dong Merilly on High. Otrzymał piękne i dłuuuuugie brawa.

Wystąpiło 10 chórów. Na zakończenie wszystkie chóry wspólnie wykonały kolędę Cicha Noc.

Działalność chóru jest dofinansowana ze środków pozyskanych z Fundacji PZU.

Frycki PDF Drukuj Email

Szkolny zespół pieśni i tańca "Frycki", który powstał dzięki dofinansowaniu z Fundacji PZU, przełamuje kolejne lody. Coraz mniejszym problemem dla uczestników jest trzymanie się za ręce.

Aktualnie zespół szlifuje taniec kaszubskich rybaków dzek oraz śląskiego trojaka - żeby taniec był łatwiejszy, umila go sobie śpiewając jego słowa "Zasiali górale...". Uczestnicy próbują też opanować słowa piosenki "Kukułeczka kuka", ale refren jeszcze ich przerasta. Hitem na rozgrzewkę i przerwy jest klapok.

Na jednych z zajęć zespół zrobił próbę z elementami strojów, wszystko komponuje się naprawdę całkiem nieźle.

Warsztaty dziennikarskie PDF Drukuj Email

Warsztaty dziennikarskie odbywające się w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Książenicach w ramach projektu „Niepodległa inspiruje”, dofinansowanego przez Fundację PZU, prowadzone są zdalnie z Dochy, stolicy Kataru przez p. Annę Janke. Warsztaty wzbudzają w dzieciach duże zainteresowanie.

Na ostatnich zajęciach połączenie internetowe płatało figle, ale transmisja się powiodła, a relacja bardzo podobała się uczestnikom. Pani Anna w formie reportażu filmowego, zrelacjonowała dzieciom przygotowania do obchodów Święta 100 lat niepodległości Polski w Dosze. W roli głównej wystąpił polski bigos.

Na kanwie transmitowanego filmu dzieci tworzyły scenariusze własnych reportaży, dotyczące zwyczajnych tematów dnia powszedniego. Jak same stwierdziły, z pasją można opowiedzieć nawet o najzwyklejszych sprawach.
Nasi uczniowie zaciekawili p. Annę opowieściami o obchodach 100 lat niepodległości zorganizowanych w naszej szkole w stylistyce nawiązującej do realiów 20-lecia międzywojennego.