Ukryj tajemnice

Projekt sfinansowany przez Fundację mBanku w ramach programu grantowego mPotęga.

Uczniowie poznają czym jest kryptografia oraz genezę najważniejszych szyfrów. Będą krok po kroku dowiadywać się jak należy rozszyfrowywać wiadomości analizując poszczególne szyfry. A następnie będą pracowali z zakodowanymi wiadomościami próbując ustalić jaki szyfr został zastosowany. Z taką wiedzą przystąpią do pracy w zespołach w których stworzą szyfry i przygotują min. 3 "zaszyfrowane przerwy". Kolejnym etapem będzie przygotowanie gry terenowej dla uczniów klas 7-8 i przeprowadzenie jej. Gra terenowa będzie polegała na rozwiązywaniu zaszyfrowanych zadań. Rozwiązanie zadań umożliwi każdej uczestniczącej grupie na otwarcie ich "skrzyni skarbów" z nagrodami dla grupy.

"Ukryj tajemnice" - zajęcia kwietniowe PDF Drukuj Email

Grupa projektowa "Ukryj tajemnice" poznała już wszystkie szyfry, a teraz wiedzę tę wykorzystuje do przygotowania gry terenowej, zagadek i łamigłówek. Nie możemy na razie pochwalić się efektami ich pracy. Dopiero jak uczniowie rozwiążą zagadki będziemy mogli pokazać jaki był klucz ich tworzenia.

Marcowe zajęcia "Ukryj tajemnice" PDF Drukuj Email

W marcu na zajęciach „Ukryj tajemnice”, dofinansowanych przez fundację mBanku, uczestnicy poznali szyfr Ottendorfa, czyli książkowy. Szyfr ten szczególnie przypadł grupie do gustu. Uczniowie dostrzegli w nim wiele możliwości i długo dyskutowali o innych jego możliwościach, np. zamiast treści książki, kluczem może być tekst piosenki. Uczestnicy za pomocą wybranych szyfrów przygotowują zagadki.

Lutowe zajęcia "Ukryj tajemnice" PDF Drukuj Email

Uczestnicy zajęć „Ukryj tajemnice”, realizowanych w Szkole Podstawowej w Książenicach, sfinansowanych przez Fundację mBanku, obejrzeli krótki dokument o Enigmie. Następnie dyskutowali o znaczeniu złamania tego szyfru.

Poznali również szyfr „Luty Zima Kole” oraz szyfr zegarowy i przesyłali do siebie wiadomości.
Omówili również plan przygotowania zagadek dla uczniów szkoły, a także gry terenowej z wykorzystaniem szyfrów.

Szyfrowanie i deszyfrowanie w listopadzie PDF Drukuj Email

Na zajęciach „Ukryj tajemnice” w listopadzie uczestnicy otrzymali od prowadzącej zaszyfrowane wiadomości szyfrem Vinegera'a. Robili deszyfrację, a ponieważ szyfr jest dwuetapowy zadanie okazało się dość wymagające.

Uczestnicy zaczęli również tworzyć swoje własne szyfry na podstawie dotychczas poznanych. Następnie tłumaczyli działanie szyfrów i testowali je.

Wprowadzenie do szyfrowania PDF Drukuj Email

Na dotychczasowych spotkaniach uczniowie zapoznali się z programem zajęć "Ukryj tajemnice".

Rozmawiali o znaczeniu szyfrów w czasie II wojny światowej oraz o początkach kryptografii. Poznali słownictwo jakim będą się posługiwać w czasie zajęć. Uczestnicy szyfrowali teksty z wykorzystaniem szyfru Cezara i szyfru czekoladowego.

Poznali również szyfr, który poznała grupa uczestników zajęć „Odszyfruj świat”, czyli "Ga-de-ry-po-lu-ki". W następnym kroku zajęli się bardziej skomplikowanym szyfrem Polibiusza i jego kombinacjami zawierającymi słowa kluczowe.