Odszyfruj świat

Projekt sfinansowany przez Fundację mBanku w ramach programu grantowego mPotęga.

W czasie cyklu zajęć uczniowie poznają dzieje kryptografii, dowiedzą się jakie znaczenie szyfrowanie miało w czasie II Wojny Światowej i czy jest wykorzystywane dziś. Następnie pod okiem nauczyciela poznają różne rodzaje szyfrów podzielone wg zasady ich konstruowania. Poznają praktyczną stronę szyfrowania czyli zmierzą się z koniecznością odkodowania wiadomości w czasie różnych zabaw. Kolejnym etapem będzie podzielenie uczniów na zespoły 3-4 osobowe w których przygotują opisy poznanych szyfrów z uwzględnieniem historii powstania. Projekt zostanie przypieczętowany zebraniem prac uczniów w jedną księgę szyfrów, która zostanie udostępniona w bibliotece szkolnej i wykorzystana np. przez uczniów klas 7-8 w czasie gry realizowanej w ramach projektu "Ukryj tajemnice".

Zajęcia w kwietniu "Odszyfruj świat" PDF Drukuj Email

W kwietniu uczestnicy zajęć „Odszyfruj świat” poznali ostatnie dwa szyfry i metody ich działania. Szyfr Pitagorasa i szyfr "Tabliczka Mnożenia" nie są już dla nich tajemnicą. W ten sposób zakończyli zgłębianie tajników odszyfrowywania świata. Teraz zbierają całą poznaną wiedzę i opracowują ją do umieszczenia w księdze szyfrów. Efekty pracy pokażą później :)

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i tekst „Alicja Marzec Zofia Strózik -Rytowska Wiktoria Wzń Korzer” Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Uczestnicy Wpisz nazwę Udostępnij zaproszenie PITAGORIAS 123/4/56789 REMIGIUSZ -tekst jauny 7EM252USZ -tekst zaszy zaszyfrowng Podczas ego spotkania Wycisz wszyst.. AKobyłecka RM Remigiusz Morawski Zofia Strózik- Rytowska osoby czatu Wiktoria Korzeń Sugestie Alicja Marzec”

Marcowe zajęcia z szyforwania PDF Drukuj Email

W marcu uczestnicy zajęć „Odszyfruj świat” dofinansowanych przez fundację mBanku poznali szyfr „Luty Zima Kole”. Zostanie on opisany w księdze szyfrów, gdyż jest to szyfr nieskomplikowany i może zostać wykorzystany w zabawach i grze terenowej.

Uczniowie poznali również szyfr Ottendorfa lub inaczej książkowy oraz szyfr spiralowy. Przystąpili także do sporządzania księgi.

Jak odszyfrowywaliśmy świat w lutym PDF Drukuj Email

Na zajęciach „Odszyfruj świat”, realizowanych w Szkole Podstawowej w Książenicach, sfinansowanych przez Fundację mBanku, uczestnicy zastanawiali się jak opisać drogę w sposób zrozumiały tylko dla wtajemniczonych. Uczniowie wymyślali swoje systemy - ciekawe czy zgadniecie w jaki sposób tu opisano trasę: TVPLXPI :)

Uczestnicy poznali również szyfr zegarowy.
W związku ze zmianą planu lekcji grupa rozbiła się na dwie mniejsze. Fakt ten wykorzystaliśmy do wymiany zaszyfrowanych wiadomości i przetestowania swoich umiejętności szyfrantów.

Zajęcia z szyfrowania w grudniu PDF Drukuj Email

W pierwszym tygodniu grudnia na zajęciach sfinansowanych z programu mPotęga obie grupy poznały szyfr ułamkowy. Prowadząca przybliżyła uczniom zasady działania tego szyfru, a potem uczestnicy zajęć wysyłali sobie nawzajem zaszyfrowane wiadomości.

W drugim tygodniu grupa starsza biorąca udział w zajęciach „Ukryj tajemnice" zastanawiała się i opracowywała zagadki dla uczniów szkoły, które są częścią realizacji projektu.
Natomiast grupa młodsza, biorąca udział w zajęciach „Odszyfruj świat” nieoczekiwanie musiała zmierzyć się z tajnymi agentami, którzy chcieli przechwycić materiały z naszych zajęć. Grupa rozszyfrowywała wiadomość nadaną przez prowadzącą, która musiała się ukrywać :)

Listopadowe odszyfrowywanie świata PDF Drukuj Email

Na zajęciach „Odszyfruj świat” w listopadzie uczestnicy poznali Szyfr Cezara - jeden z podstawowych szyfrów. Uczniowie wysyłali do siebie zaszyfrowane wiadomości. Szybko okazało się, że szyfr będzie działał jeśli nadawca i odbiorca będą mieli tę samą wersje szyfru. I tu dzieci uruchomiły kreatywność w tworzeniu swoich wersji tego szyfru.

Następnie uczestnicy poznali Szyfr Czekoladkowy - zrobiło się słodko. Zaszyfrowane wiadomości bardziej przypominały rysunki pradawne, ale szyfr przypadł uczniom do gustu.

Na ostatnich zajęciach uczestnicy pracowali w podgrupach i z dala od komputera. Zgodnie z planami projektu, każdy zespół opracował opis jednego szyfru czyli powoli uczniowie zaczęli tworzyć księgę szyfrów.

Więcej artykułów…