Odszyfruj świat

Projekt sfinansowany przez Fundację mBanku w ramach programu grantowego mPotęga.

W czasie cyklu zajęć uczniowie poznają dzieje kryptografii, dowiedzą się jakie znaczenie szyfrowanie miało w czasie II Wojny Światowej i czy jest wykorzystywane dziś. Następnie pod okiem nauczyciela poznają różne rodzaje szyfrów podzielone wg zasady ich konstruowania. Poznają praktyczną stronę szyfrowania czyli zmierzą się z koniecznością odkodowania wiadomości w czasie różnych zabaw. Kolejnym etapem będzie podzielenie uczniów na zespoły 3-4 osobowe w których przygotują opisy poznanych szyfrów z uwzględnieniem historii powstania. Projekt zostanie przypieczętowany zebraniem prac uczniów w jedną księgę szyfrów, która zostanie udostępniona w bibliotece szkolnej i wykorzystana np. przez uczniów klas 7-8 w czasie gry realizowanej w ramach projektu "Ukryj tajemnice".



Listopadowe odszyfrowywanie świata PDF Drukuj Email

Na zajęciach „Odszyfruj świat” w listopadzie uczestnicy poznali Szyfr Cezara - jeden z podstawowych szyfrów. Uczniowie wysyłali do siebie zaszyfrowane wiadomości. Szybko okazało się, że szyfr będzie działał jeśli nadawca i odbiorca będą mieli tę samą wersje szyfru. I tu dzieci uruchomiły kreatywność w tworzeniu swoich wersji tego szyfru.

Następnie uczestnicy poznali Szyfr Czekoladkowy - zrobiło się słodko. Zaszyfrowane wiadomości bardziej przypominały rysunki pradawne, ale szyfr przypadł uczniom do gustu.

Na ostatnich zajęciach uczestnicy pracowali w podgrupach i z dala od komputera. Zgodnie z planami projektu, każdy zespół opracował opis jednego szyfru czyli powoli uczniowie zaczęli tworzyć księgę szyfrów.

 
Wprowadzenie do szyfrowania PDF Drukuj Email

W czasie dotychczasowych zajęć "Odszyfruj świat" prowadząca omówiła z uczniami czym będą się zajmować i co będzie efektem ich pracy. Opowiedziała uczestnikom czym różni się szyfr od kodu i jaka jest historia szyfrów. Wspólnie zastanawiali się do czego dziś można używać szyfrów. Poznali podstawowe pojęcia tj. tekst jawny, kryptografia, deszyfrowanie itp. Uczniowie poznali szyfry  przestawieniowe i podstawieniowe.

Przykładem szyfru podstawieniowego, którego użycie uczestnicy zajęć ćwiczyli był szyfr "Ga-de-ry-po-lu-ki" oraz identycznie działający "Po-li-ty-ka Re-nu". Uczniowie przesyłali do siebie na czacie zaszyfrowane wiadomości i wspólnie przeprowadzali deszyfryzację.

 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 2 z 2