Świata ciekawi - podsumowanie zajeć PDF Drukuj Email

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Izdebnie Kościelnym od 1.02. 2021 do 30.03.2021 uczestniczyli w zajęciach pt. „Świata ciekawi” realizowanych we współpracy z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach  w ramach projektu „Poczuj, że potrafisz” sfinansowanych przez Fundację PZU. W związku z sytuacją pandemiczną odbyły się one w  formie online. |

Celem zajęć było przekazanie uczniom informacji dotyczących funkcjonowania wybranych państw, leżących na różnych kontynentach i różniących się znacznie krajobrazowo i kulturowo. Jednocześnie była to wiedza, wykraczająca poza treści programowe nauczania geografii w szkole. Uczniowie podróżowali po najmniejszych i największych państwach świata, zachwycali się osobliwościami fauny i flory Australii i Kenii, poznali specyfikę Indii, mroczną stronę Somalii oraz warunki życia poza kołem podbiegunowym. Skupiliśmy się na aktualnych informacjach, odkryciach i ciekawostkach dotyczących różnych sfer życia. Często używaliśmy porównań w stosunku do środowiska, w którym egzystuje uczeń i jego rodzina. Korzystaliśmy przede wszystkim z map fizycznych, gospodarczych i politycznych. Źródłem wiedzy były materiały graficzne, wykresy, diagramy, filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rysowali różnego rodzaju schematy i przez cały czas aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Zadawali wiele pytań i wykazywali zainteresowanie przedstawianymi tematami. Wiele informacji było dla uczniów zaskoczeniem, ponieważ dotychczas postrzegali świat poprzez pryzmat lokalnego środowiska i komercyjne programy internetowe. Dzięki zajęciom prowadzonym w sposób przystępny dla uczniów, często w formie zabawy, poszukiwań i odkryć udało się przekazać wiedzę i zainteresować ich tematami, na które w czasie „tradycyjnych szkolnych lekcji” zwyczajnie  brakuje czasu.