Urządzimy się matematycznie

Projekt realizowany dzięki finansowaniu przez Fundację mBanku, w ramach programu grantowego mPotęga.

Projekt polega na przeprowadzeniu cyklu zajęć, na których dzieci poznają, utrwalą i usystematyzują wiedzę z zakresu geometrii. Uczniowie poznają pojęcia rzut, skala, wymiarowanie, siatka, bryła, figura. Będą posługiwały się rysunkiem technicznym i technikami plastycznymi. Zapoznają się ze specyfiką rysunku na papierze milimetrowym oraz metodami kopiowania. Dzieci będą tworzyć plan pokoju z usytuowanymi w nim meblami. Na jego bazie stworzą makietę, gdzie meble będą odwzorowane za pomocą prostych brył geometrycznych.Konkurs na najprecyzyjniej wykonaną makietę PDF Drukuj Email

W ramach projektu "Urządzimy się matematycznie" odbył się konkurs na najprecyzyjniej wykonaną makietę. Do konkursu zostało zgłoszone 15 prac. Dwie prace zostały nagrodzone.

Wśród prac zgłoszonych przez uczniów klas 5 wyróżniona została praca Pauliny Rok, a wśród prac zgłoszonych przez uczniów klas 6 - praca Nadii Winters.

 
Makiety są już gotowe! PDF Drukuj Email

Uczestnicy zajęć "Urządzimy się matematycznie" dokończyli swoje makiety. Powstały piękne wymarzone pokoiki, na podstawie wcześniej wykonanych projektów. Zadanie w cale nie było łatwe. Przełożenie rysunku dwuwymiarowego na trójwymiarowy model przysporzyło uczniom nie mało problemów. Ale udało się! Najwięcej frajdy dzieci miały z "urządzania" makiety, dobierania kolorystyki i materiałów na ściany, podłogi, wykańczania mebli … To już była dla nich czysta przyjemność :)

 
Niecodzienna lekcja codziennej matematyki PDF Drukuj Email

W dniu 19 grudnia odbyły się warsztaty dla rodziców „Niecodzienna lekcja codziennej matematyki” zrealizowane w ramach projektu Urządzimy się matematycznie sfinansowanego z programu mPotęga. Ich celem było pokazanie, jak w ciekawy sposób uczyć matematyki podczas codziennych czynności i jak wspierać rozwój orientacji i wyobraźni przestrzennej u dziecka. Zostały także przedstawione pomysły na zabawy i gry, w których motywem przewodnim jest geometria.

 
Kolejny etap urządzania się matematycznie PDF Drukuj Email

Uczestnicy warsztatów "Urządzimy się matematycznie" w dalszym ciągu realizowali swoje makiety. Nanosili poprawki i ulepszenia projektu. Zazwyczaj makieta ujawniała niedoskonałości projektu a Uczeń dopiero na tym etapie "widział" jak pokój wygląda. Makiety są wykańczane i szykowane do prezentacji.


 
Od projektu do makiety PDF Drukuj Email

Po wykonaniu wstępnego szkicu projektu pokoju marzeń, uczestnicy zajęć „Urządzimy się matematycznie” przystąpili do wykonania rysunków technicznych. Szczegóły, konieczność naniesienia wymiarów oraz przeliczanie skali spowodowały, iż etap ten zajął sporo czasu.

Następnie Uczniowie zaczęli wykonywać makietę wg projektu. 
Już na samym początku pojawiły się drobne poprawki związane z rozbieżnościami między wyobrażeniem, a faktycznym wyglądem zaprojektowanych elementów pokojów. Odpowiednie korekty były dokonywane na bieżąco.

 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2