Ukryj tajemnice

Projekt sfinansowany przez Fundację mBanku w ramach programu grantowego mPotęga.

Uczniowie poznają czym jest kryptografia oraz genezę najważniejszych szyfrów. Będą krok po kroku dowiadywać się jak należy rozszyfrowywać wiadomości analizując poszczególne szyfry. A następnie będą pracowali z zakodowanymi wiadomościami próbując ustalić jaki szyfr został zastosowany. Z taką wiedzą przystąpią do pracy w zespołach w których stworzą szyfry i przygotują min. 3 "zaszyfrowane przerwy". Kolejnym etapem będzie przygotowanie gry terenowej dla uczniów klas 7-8 i przeprowadzenie jej. Gra terenowa będzie polegała na rozwiązywaniu zaszyfrowanych zadań. Rozwiązanie zadań umożliwi każdej uczestniczącej grupie na otwarcie ich "skrzyni skarbów" z nagrodami dla grupy.Gra terenowa PDF Drukuj Email

Gra terenowa przygotowana przez grupę projektową w ramach projektu „Ukryj tajemnice”, sfinansowanego przez fundację mBanku okazała się super zabawą. Uczniowie z klas 4-8 mieli do odgadnięcia 10 zaszyfrowanych zagadek ukrytych na terenie szkoły. W rozwiązywaniu pomogła księgę szyfrów przygotowana przez uczestników projektu „Odszyfruj świat”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem odgadywali kolejne tajemnice. Było super mimo upału :)

 
Zaszyfrowane przerwy PDF Drukuj Email

Dzięki powrotowi uczniów do szkoły udało się zrealizować „zaszyfrowane przerwy”. Zostały one zaplanowane w projekcie „Ukryj tajemnice”, sfinansowanym przez fundację mBanku. Na „zaszyfrowanych przerwach” uczniowie rozwiązywali zagadki, przygotowane przez grupę projektową w oparciu o poznane metody szyfrowania. Zaszyfrowane wiadomości były przedsmakiem gry terenowej, składającej się z jeszcze większej liczby tajemniczych zadań.

 
"Ukryj tajemnice" - zajęcia kwietniowe PDF Drukuj Email

Grupa projektowa "Ukryj tajemnice" poznała już wszystkie szyfry, a teraz wiedzę tę wykorzystuje do przygotowania gry terenowej, zagadek i łamigłówek. Nie możemy na razie pochwalić się efektami ich pracy. Dopiero jak uczniowie rozwiążą zagadki będziemy mogli pokazać jaki był klucz ich tworzenia.

 
Marcowe zajęcia "Ukryj tajemnice" PDF Drukuj Email

W marcu na zajęciach „Ukryj tajemnice”, dofinansowanych przez fundację mBanku, uczestnicy poznali szyfr Ottendorfa, czyli książkowy. Szyfr ten szczególnie przypadł grupie do gustu. Uczniowie dostrzegli w nim wiele możliwości i długo dyskutowali o innych jego możliwościach, np. zamiast treści książki, kluczem może być tekst piosenki. Uczestnicy za pomocą wybranych szyfrów przygotowują zagadki.

 
Lutowe zajęcia "Ukryj tajemnice" PDF Drukuj Email

Uczestnicy zajęć „Ukryj tajemnice”, realizowanych w Szkole Podstawowej w Książenicach, sfinansowanych przez Fundację mBanku, obejrzeli krótki dokument o Enigmie. Następnie dyskutowali o znaczeniu złamania tego szyfru.

Poznali również szyfr „Luty Zima Kole” oraz szyfr zegarowy i przesyłali do siebie wiadomości. 
Omówili również plan przygotowania zagadek dla uczniów szkoły, a także gry terenowej z wykorzystaniem szyfrów.

 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2