Statystycznie młody człowiek ...

Projekt sfinansowany przez Fundację mBanku w ramach programu grantowego mPotęga.

Projekt realizowany w dwóch szkołach podstawowych w Książenicach i Skułach.

W ramach projektu będą realizowane:

1. Zajęcia z grupami projektowymi (krótkie wprowadzenie do statystyki - Po co nam statystyka?

2. Praca grup projektowych polegająca na opracowaniu, przygotowaniu ankiet badawczych do

przeprowadzenia wśród rówieśników w obu szkołach

3. Spotkania grupy projektowej z rówieśnikami - przeprowadzenie ankiet badawczych wśród rówieśników

4. Praca grup projektowych i analiza zebranego materiału, opracowanie wyników ankiet, usystematyzowanie zgromadzonego materiału badawczego, prezentowanie danych - wykorzystanie różnych programów (Microsoft Excel, Word i Power Point) , analiza i wnioski.

5. Wyniki badania będą przedstawione w formie prezentacji społeczności szkolnej.Praca z ankietami w Książenicach PDF Drukuj Email

 

Listopadowe spotkania grupy projektowej „Statystycznie młody człowiek...” z Książenic były poświęcone pracy z ankietami. Uczniowie przekonali się, że nie jest łatwo przygotować dobrą ankietę. Najpierw musieli odpowiedzieć sobie na pytanie „czego chcę się dowiedzieć”. Następnie precyzyjnie ułożyć pytania, tak aby nie budziły wątpliwości i żeby odpowiedź była zrozumiała. Tak więc Uczniowie wymyślali, kreślili, poprawiali, dyskutowali, aż przygotowali kilkanaście pytań do swoich kolegów i koleżanek. Kolejne spotkanie zostało poświęcone na opracowanie samych ankiet. Należało zdecydować w jakiej formie ankieta zostanie przeprowadzona. Zgodnie z ustaleniami Uczniowie przygotowali karty do odpowiedzi, a w kolejnych dniach przeprowadzili ankiety wśród kolegów.

Mając pierwsze wypełnione ankiety Uczniowie przystąpili do sprawdzania odpowiedzi i opracowywania wyników. Niektóre odpowiedzi bawiły, inne zaskakiwały, wszystkie jednak zostały skrupulatnie zliczone. W związku z wprowadzeniem dwutygodniowego nauczania zdalnego, spotkaliśmy się z Uczniami na platformie Teams. Ustaliliśmy, że prześlemy naszą ankietę za pośrednictwem platformy do pozostałych Uczniów i w ten sposób uzyskamy pozostałe odpowiedzi.

 
Przygotowania do turnieju gier PDF Drukuj Email

Członkowie grupy projektowej „Statystycznie młody człowiek...” ze Szkoły podstawowej w Skułach przygotowali plakat do turnieju gier planszowych dla swoich kolegów z klas VII - VIII. W ramach przygotowania się do dalszej pracy przetestowali gry na sobie ćwicząc właściwe obliczanie zdobytych punktów. Na kolejnym spotkaniu uczniowie przystąpili do praktycznego zastosowania statystyki i rozwiązali zadania tekstowe o danej tematyce.  W trakcie pracy korzystano z różnorodnych aplikacji dostępnych w sieci.

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Książenicach przesłano wzór ankiety do przeprowadzenia badań.

Zajęcia prowadzone w ramach projektu sfinansowanego przez Fundację mBanku.

 
Statystycznie młody człowiek w Skułach PDF Drukuj Email

Grupa projektowa ze Skuł, po przeprowadzeniu i przeanalizowaniu opracowanych przez siebie ankiet, przystąpiła do przygotowania turnieju gier planszowych dla swoich kolegów - kolejnego działania w ramach projektu „Statystycznie młody człowiek…” sfinansowanego przez Fundację mBanku. Uczestnicy wybrali gry do turnieju z wykorzystaniem kostek: ,,Tysiąc”, ,,Samotny wróbel”, ,,Kostkowe wyścigi”. W ramach przygotowania się do dalszej pracy przetestowali gry na sobie ćwicząc właściwe obliczanie zdobytych punktów.

 
Statystycznie młody człowiek w Książenicach PDF Drukuj Email

W październiku w Szkole Podstawowej w Książenicach rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu sfinansowanego przez Fundację mBanku „Statystycznie młody człowiek..”. Podobnie jak koledzy ze SP w Skułach uczestnicy zostali wprowadzenie w tematy związane ze statystyką. Prowadząca przedstawiła uczniom sposoby prowadzenia badań, opowiedziała o tym jak formułować pytania do ankiet i zwróciła ich uwagę na to jakie mogą się pojawić błędy. Uczestnicy ćwiczyli zadawanie pytań otwartych i zamkniętych.

Młodzież dowiedziała się również jak pracuje GUS oraz jakiego rodzaju dane zbiera. Uczniowie przyjrzeli się kilku opracowaniom, a następnie przystąpili do przygotowania ankiet dotyczących życia kolegów i koleżanek z klas 7-8.

 
Tworzenie ankiety badawczej PDF Drukuj Email

Na kolejnych zajęciach "Statystycznie młody człowiek" członkowie grupy projektowej zostali zapoznani z informacjami odnośnie opracowania i przygotowania ankiet badawczych.

Ankieta będzie przeprowadzona wśród uczniów klas 7 – 8. Jej celem będzie ustalenie jak wygląda dzień ucznia. Na spotkaniu opracowano pytania do ankiety oraz korzystając ze znajomości grupy badawczej wstępne odpowiedzi.

Ankieta będzie przeprowadzona online.

 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2