Zabawy symetrią

Projekt sfinansowany przez Fundację mBanku w ramach programu grantowego mPotęga.

Tematyką projektu będzie symetria w otaczającym świecie. Projekt będzie prowadzony równolegle w dwóch szkołach.

W Szkole Podstawowej w Skułach uczniowie zapoznają się z przykładami symetrii w świecie zwierząt i roślin, w architekturze, sztuce i infrastrukturze technicznej dostępnej na co dzień. W trakcie zajęć będą wykonywali: budowle z klocków lego, przygotują projekt i wykonają symetryczną mozaikę z figur geometrycznych, wykonają pracę plastyczną: mój wymyślony motyl. W ramach spotkań zorganizowane będzie wyjście w teren w celu poszukiwania symetrii w otaczającym nas środowisku.

W Szkole Podstawowej w Książenicach uczniowie poznają tajniki powstawania mandali. Poznają historię i znaczenie kształtów oraz kolorów tworzących mandale. Nabędą i utrwalą umiejętność z zakresu budowy, konstruowania figur geometrycznych, wykorzystywania przyrządów: cyrkla, linijki, ekierki, kątomierza oraz precyzyjnego symetrycznego odwzorowywania i powielania kształtów. Zaprojektują swoje mandale, a w kolejnym kroku przeniosą rysunki na płótno z wykorzystaniem skali 2:1 lub 3:1. Ostatnim etapem będzie malowanie mandali. Cały projekt zakończy się wystawą prac.

Mozaiki PDF Drukuj Email

Na ostatnich zajęciach uczestnicy zajęć ,,Zabawy symetrią” w Skułach zajmowali się mozaikami. Uczniowie zapoznali się z możliwościami wykorzystania mozaiki do nauki: symetrii, ciągów logicznych, ułamków, obliczeń obwodów figur itp. Oglądali zdjęcia budowli, w których mozaiki były nieodzownym elementem. Na podstawie zdobytej wiedzy przystąpili do wykonywania własnych prac praktycznych.

Projekty mandali PDF Drukuj Email

Uczestnicy zajęć „Zabawy symetrią” ze SP w Książenicach na listopadowych  zajęciach próbowali swoich sił w tworzeniu prac symetrycznych z wykorzystaniem przyrządów matematycznych i konstrukcji matematycznych. Gdy efekty były zadowalające przystąpili do tworzenia pierwszych projektów z myślą o przenoszeniu ich na płótno. Tworząc prace uwzględniali rodzaj kształtu, który potem trzeba będzie w powiększeniu przenieść. Tu prace powstawały dużo wolniej, ale efekty wyszły super.

Symetryczne motyle PDF Drukuj Email

Podczas spotkania, które odbyło się 20 listopada uczestnicy zajęć organizowanych w ramach projektu "Zabawy symetrią" sfinansowanego przez Fundację mBanku zapoznali się z pojęciem skali i skalowania obrazu.

Następnie wspólnie tworzyli symetryczne motyle. Wykorzystali do ich wykonania różne techniki plastyczne oraz origami.

Zabawy symetrią w Książenicach PDF Drukuj Email

W październiku w Szkole Podstawowej w Książenicach rozpoczęły się zajęcia „Zabawy symetrią” sfinansowane przez Fundację mBanku. Uczestnicy rozmawiali o symetrii – co to takiego ta symetria i gdzie możemy spotkać symetryczne rzeczy. Szukali symetrii wokół nas, w przedmiotach codziennego użytku, przyrodzie i w matematycznych figurach. Następnie uczniowie próbowali swoich sił w tworzeniu symetrycznych rysunków.  Na kolejnych zajęciach uczniowie poznali geometryczne prace artystyczne, dowiedzieli się skąd pochodzą mandale i jakie jest ich znaczenie w kulturze hinduskiej. Rozmawialiśmy o znaczeniu kolorów i sprawdzali czy nasze skojarzenia z kolorami pokrywają się ze znaczeniem jakie nadali im hindusi. Pogłębiliśmy wiedzę na temat symetrii a potem powstały kolejne dzieła.

Symetria w architekturze PDF Drukuj Email

Podczas spotkania 23 października uczestnicy zajęć "Zabawy symetrią" ze SP w Skułach zapoznali się z symetrią w architekturze i sztuce oglądając ciekawe prezentacje multimedialne.

Kolejnym punktem dnia było budowanie z klocków. Efektem pracy były symetryczne budowle. Uczestnicy projektu poszli dalej tworząc własne kompozycje przestrzenne. Wykonywana praca przyniosła dzieciom wiele radości. Zajęcia sfinansowane przez fundację mBanku.